Jsme více jak 30 let na trhu

Díky pandemii neměla ani šanci své kulatiny oslavit. Letos se Lucie opravdu poprvé bojí o vše, co celý profesní život se svoji rodinou budovala. A tak jsme ji pro vás trochu vyzpovídali.

Lucie, řekni nám, jaké byly tvoje profesní začátky?

Firmu založil můj otec již v roce 1990. Tedy v době, kdy štěstí přálo připraveným a těm, kteří chtěli dokázat něco víc. V té době jsem byla ještě malá holka školou povinná, ale vůně papíru a tiskařských barev mě lákala už tehdy.

Takže už jsi tehdy pomyslela na to, že půjdeš ve šlépějích rodičů?

Ano, spadla jsem do toho po škole, obor mě bavil a lákal. Nové výzvy, nové lidi a mít možnost něco ovlivnit a udělat po svém. Možná díky mé rebelské povaze (smích) se nám dařilo držet se na trhu a být konkurenceschopní a to dost dlouho.

Nevypadáš na rebela?

Ale jsem. A možná mě to naučilo právě podnikání, možná sport. Spolehnout se musíte vždy sama na sebe. A pokud uděláte chybu, musíte se z ní poučit pro příště. Nesmíte se bát a nic nesmí být překážkou.

Takže bys neměnila?

Neměnila. Máme za sebou tolik let tvrdé práce, důležitých rozhodnutí, jako jsou koupě nových strojů, které nestojí malé peníze, investice, které nevíte, kdy a zda vůbec se vám vrátí. Stále se musíte přizpůsobovat okolí, trhu, cenám, zákazníkovi, jinak to prostě nejde ustát. A pak, když ten vlak rozjedete, přijde něco, co zasáhne úplně všechny a ničí všechno ze dne na den.

Teď už mluvíš o pandemii?

Ano. Protože ta nás za celou dobu existence zasáhla opravdu tvrdě bez varování. A nejen nás. Navíc některá vládní opatření jdou proti sobě a tím existenčně likvidují mnoho firem. Někteří na kompenzace nemají šanci dosáhnout a dostávají se tak do dluhové pasti. Z té už je cesta ven hodně, ale opravdu hodně náročná, když máte za sebou tým lidí, investice do firmy, kterou splácíte apod.

Ale  provoz tiskárny je v době vládních opatření otevřen?

Ano, naše výroba je v provozu, ale jako by umřela s těmi ostatními. Kdo bude tisknout reklamní materiály, obaly a časopisy v době takové krize? Všichni šetří peníze, jak se dá. A pokud komunikují, dělají to online. I tomu se ale přizpůsobujeme. Máme grafické oddělení, jsme schopni navrhnout i online komunikace, bannery, texty apod. Ale jde tiskařina jako taková zcela ke dnu. A to nás v provozu trápí každý den. Pohled na stroje, které se mnohdy ani nezapnou. Je to smutné.

Pověsíš tedy tiskařinu po tolika letech na hřebík?

Samozřejmě budu bojovat tak dlouho, jak jen to půjde. Je to rodinná firma, rodinné dědictví a nechceme se ho vzdát tak snadno. Bude to těžké, bojíme se, ale věříme, že letošní rok přinese zlepšení.

Líbí se Vám článek?

Sdílejte Vaším přátelům:


Podívejte se na další články

Kontakt

OFSET VALEŠ, s.r.o.
Ruprechtická 138, CZ - 460 14 Liberec 14
Tel.: 482 726 800
CZECH REPUBLIC
info@ofsetvales.cz

Tel. kancelář: +420 482 726 800
Tel. DTP studio: +420 482 726 802
Mobil: +420 602 419 792
+420 602 250 734

Otevírací doba: Pondělí až pátek 9 - 16 hodin

Tiskárna Ofset Valeš Ruprechtice Liberec